Logo portalu

Forum Gospodarcze Polska - Iran cz. I

Forum Gospodarcze Polska - Iran cz. I

 

W dniach 23 - 25 stycznia br. Województwo Lubelskie gości misję gospodarczą z Prowincji Chuzestan, jednej z najważniejszych pod względem gospodarczym prowincji Islamskiej Republiki Iranu. W skład irańskiej delegacji wchodzą najwyżsi przedstawiciele władzy samorządowej, na czele z Gubernatorem Prowincji Chuzestan, a także osoby zarządzające najważniejszymi organizacjami odpowiedzialnymi za rozwój gospodarczy regionu, m.in. reprezentanci Wolnej Strefy Ekonomicznej Arvand, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysłu Petrochemicznego Mahshahr, Izby Handlu, Przemysłu,  Górnictwa i Rolnictwa Ahvaz, a także podmiotów z branży energetyki oraz rolnictwa.

 

Wieczorem 23 stycznia Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski przyjął delegację podczas uroczystej kolacji – Już po raz trzeci gościmy delegację z Iranu. To pokazuje naszą konsekwencję, konsekwencje w działaniach Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i jeszcze w tym roku planujemy misję gospodarczą lubelskich przedsiębiorców do Chuzestanu. Wspólna kolacja była okazją do analizy potrzeb oraz obszarów zaineteresowań delegatów z Iranu, celem doprecyzowania programów wizyt studyjnych w lubelskich przedsiębiorstwach, a także branż i tematów poruszanych podczas rozmów B2B, w trakcie forum gospodarczego.

Głównym punktem wizyty irańskiej delegacji w Województwie Lubelskim było Forum Gospodarcze Polska-Iran. Seminarium poświęcone było możliwościom nawiązania współpracy w zakresie wzajemnych inwestycji, rozwoju wymiany handlowej pomiędzy podmiotami polskimi i irańskimi,  a  także  szansą realizacji przez polskie firmy kontraktów w Iranie w kontekście zniesienia w 2016 r. sankcji gospodarczych nałożonych na ten  kraj. Była  to doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów z najważniejszymi organizacjami gospodarczymi z Prowincji Chuzestan, m.in. w ramach rozmów B2B oraz B2G.

 

Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski rozpoczął Forum Gospodarcze Polska-Iran. Wyraził swoją aprobatę i podziękował przybyłym gościom, nie tylko z naszego regionu, ale także z całej Polski – Dziękuję że interesujecie się współpracą z Iranem. Nie wiem czy pamiętacie jak kilka lat temu wysłaliśmy pierwsze drzewka owocowe do Iranu. Od tego czasu odbyło się wiele spotkań, bez tego dzisiejsza wizyta również mogłaby nie mieć miejsca. Z myślą o naszych przedsiębiorcach, bardzo chcielibyśmy doprecyzować obszary współpracy, po to żeby jak najlepiej przygotować się do wizyty w Iranie. Chciałbym stanąć na czele lubelskiej delegacji do Chuzestanu. Życzę miłego pobytu w regionie, a także wielu sukcesów we współpracy.

 

 

Następnie głos zabrał Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie Ramin Mehmanparast - Polskę oraz Iran łączy dużo więcej niż mogłoby nam się wydawać. Chciałbym między innymi przypomnieć o bliskości Polski i Iranu podczas II wojnej światowej. Oddziały Polskie stacjonowały m.in. w Ahwaz, stolicy Chuzestanu. Ambasador zwrócił także uwagę na potęgę Iranu i przewagę jaką dają ogromne złoża, z których większa część znajduje się właśnie w prowincji, z której przyjechała delegacja. – Iran ma 2. mmiejsce na świecie pod względem złoży złóż gazu i ropy naftowej. Gdyby jednak w sumie to policzyć, to jesteśmy na 1. miejscu. Dlatego zaprosiliśmy do Polski osoby, które mogą podejmować decyzje, które mogą podpisywać wstępne porozumienia. Mamy około 200 projektów, którymi chcielibyśmy się zająć podczas wizyty. Jesteśmy najbardziej atrakcyjnym i bezpiecznym regionem. Mamy tanie paliwa, niskie płace, bardzo dobrą infrastrukturę drogową i kolejową, ogromne złoża i świetną kadrę naukową. Mamy nadzieję, ze nasz kolejna wizyta w 2018 r. przyniesie konkretne efekty, o których będziemy mogli rozmawiać podczas takiego forum. 

Ambasador podzielił się również dobrymi wiadomościami na temat połączeń lotniczych – Na początku maja uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie Polska – Iran, które obsługiwane będzie 3 razy w tygodniu.

 

 

W odniesieniu do słów Ambasadora, Dyrektor DGiWZ Artur Habza mówił – Mamy nadzieję że otwartość strony irańskiej, będzie przekładać się na praktykę. Zawsze chcemy być pierwsi, więc liczymy na to, że podczas pierwszego lotu znajdzie się również miejsce dla przedstawicieli naszego województwa.

Zanim zaprezentowano potencjał gospodarczy zarówno województwa lubelskiego, jak i prowincji Chuzestan, głos zabrał Gubernator Prowincji Shariati GholamrezaChuzestan jest do usług polskich przedsiębiorców i inwestorów. Jesteśmy gotowi żeby rozpocząć współpracę. Możemy pochwalić się dużą produkcją rolniczą, mamy 1.2 mln ha ziemi uprawnej w Chuzestanie. Mamy największe złoża słodkiej wody. Przodujemy w produkcji stali, aktualnie sięga ona 4 mln ton, ale po zakończeniu inwestycji będzie to 11-12 mln ton rocznie. W Chuzestanie, dziennie wydobywane jest 2,7 mln baryłek ropy naftowej. Chcielibyśmy żeby Chuzestan stał się pierwszym partnerem handlowym dla Polski, a w szczególności dolawojewództwa lubelskiego.

 

 

Kolejnym punktem programu były prezentacje regionów, a następnie uczestnicy udali się na rozmowy B2B. W forum uczestniczyło ok. 60 osób, które przyjechały nawiązać kontakty z irańskimi partnerami. Tak o perspektywach współpracy z Chuzestanem mówił Edwin Gałka, Dyrektor Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji z Lubelskiego Rynku Hurtowego - Myślimy o wymianie handlowej z Iranem. Chcielibyśmy aby Lubelski Rynek Hurtowy zaistniał w świadomości Persów, wtedy moglibyśmy pomyśleć o imporcie towarów.

Uczestnicy rozmów B2B podkreślali, że możliwości współpracy gospodarczej między Polską, a Iranem są ogromne. Dotyczy to w zasadzie większości branż. Jest to kraj , który stwarza możliwości ogromne i przede wszystkim bezpieczeństwo w biznesie. Ogromna szansa. Nie wolno czynić najmniejszej zwłoki, ponieważ  będzie to zaprzepaszczona szansa- podkreślał prezez zarządu Pan Adam Stepasiuk z firmy Fonbud.

 

W trakcie trwania forum, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Andrzej Drop oraz Rektor Ahvaz Jundishapur University of Medical Sciences Esmail Idani, podpisali list intencyjny, który pozwoli na rozwój i zacieśnienie współpracy pomiędzy regionami, a także wymianę studentów i prowadzenie wspólnych projektów badawczych.

 

 

Kolejnym etapem wizyty są spotkania w lubelskich instytucjach oraz przedsiębiorstwach, a następnie przejazd i wizyta w Urzędzie Miasta Zamość, połączona ze zwiedzaniem miasta. Na jutro zaplanowane są wizyty studyjne w kolejnych, dużych lubelskich przedsiębiorstwach. Mamy nadzieję, że wizyta w naszym województwie będzie udana, zarówno dla strony irańskiej, jak i dla naszych przedsiębiorców, którzy brali udział w rozmowach o potencjalnych możliwościach współpracy.

 

W odniesieniu do dzisiejszych wydarzeń warto również dodać, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu potwierdziło wprowadzenie i uruchomienie systemu e-wiz. Procedura ta mocno uprości wyrobienie potrzebnego dokumentu do wjechania na teren kraju. Wśród 180 państw, które obejmie nowa funkcja, jest także Polska. E-wizę można uzyskać, wypełniając formularz na stronie internetowej. Jednak w chwili obecnej jej cena nie jest znana, gdyż portal jest w trakcie prac. Oprócz Polski, dostęp do systemu e-wiza uzyskali obywatele 180 innych krajów. O wizę irańską w swoich krajach w dalszym ciągu aplikować muszą mieszkańcy m.in. USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. E-wiza będzie akceptowana na lotniskach w Teheranie: Imam Khomeini i Mehrabad oraz w Meszhed, Sziraz, Tebriz i Urmii.[1]

 

Dodatkowe informacje o Chuzestanie

 

[1] Źródło: http://www.fly4free.pl/ulatwienia-wizowe-do-iranu/, 24.01.2017

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości