Logo portalu

II Lubelskie Forum Młodych Naukowców

II Lubelskie Forum Młodych Naukowców

 

O szansach rozwoju jakie stoją przez młodymi naukowcami oraz o ofercie i praktycznych wskazówkach, związanych z konkursami grantowymi i stypendiami oferowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Unii Europejskiej, dowiedzieli się uczestnicy II Lubelskiego Forum Młodych Naukowców, które odbyło się 22 maja 2017 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Forum zostało zorganizowane Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a jego głównym celem było zachęcenie doktorantów z województwa lubelskiego do aplikowania o środki na prowadzenie badań naukowych, staże zagraniczne i ukierunkowanie na osiąganie maksymalnych rezultatów w ramach prowadzonych przez nich prac badawczych. W czasie dwóch sesji tematycznych eksperci nakreślili najistotniejsze kwestie związane z kształtowaniem kariery naukowej młodego naukowca, a także relacje zachodzące pomiędzy zachodzące pomiędzy sferą gospodarki i nauki.

 

 

Kierunek Innowacje

 

Pierwszą część spotkania otworzył Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego. W swojej prelekcji podkreślał jak ważne są badania i rozwój skierowane na innowacje dla rozwoju województwa lubelskiego, wskazując jednocześnie że bez zaplecza w postaci dobrze wykształconej kadry młodych naukowców rozwój jest praktycznie niemożliwy.

 

Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego 

Bardzo chciałbym aby młodzi naukowcy przy realizacji swoich badań opierali się na obszarach strategicznych i specjalizacjach naszego województwa (…) współpraca z samorządem, biznesem  i przedsiębiorcami jest bardzo potrzebna nam wszystkim.

 

 

 

Polityka UE w zakresie badań i rozwoju

Kolejnym prelegentem był Poseł do Parlamentu Europejskiego  Krzysztof Hetman, który w swojej prezentacji ukazał obecną i przyszłą politykę UE charakteryzującą się intensywnym wspieraniem badań i rozwoju. Prace badawczo-rozwojowe zostały zdefiniowane jako systematycznie prowadzone prace twórcze podjęte w celu zwiększenia zasobu wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, jak również w celu znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy. Jedną z najważniejszych koncepcji w zakresie badań i rozwoju jest realizowana od 2010 r. unijna strategia wzrostu  „Strategia Europa 2020”, która obejmuje ambitne cele w zakresie 5 kategorii: zatrudnienia, badań i innowacji, zmian klimatu i energii, edukacji oraz walki z ubóstwem. Oparta jest na trzech priorytetach w zakresie rozwoju:

  • rozwój inteligentny: rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji;
  • rozwój zrównoważony: wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej;
  • rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu: wspieranie gospodarki o wysokim poziomie zatrudnienia, zapewniającej spójność społeczną i terytorialną.

 

Pan Krzysztof Hetman podkreślił również znaczenie projektu  „Unia innowacji” realizowanego  na rzecz poprawy warunków ramowych i dostępu do finansowania badań i innowacji, tak by innowacyjne pomysły przeradzały się w nowe produkty i usługi, które z kolei przyczynią się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.
 

Krzysztof Hetman,  Poseł do Parlamentu Europejskiego

Docelowo Unia Europejska planuje przeznaczać 3% PKB na inwestycje w obszarze badań naukowych i rozwoju do roku 2020.

 

 

Pan Krzysztof Hetman przedstawił również założenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej, której głównymi priorytetami są: zapewnienie właściwego przepływu wykwalifikowanej kadry naukowej; światowej klasy infrastruktury badawczo-naukowej; skutecznego przepływu wiedzy oraz funkcjonowanie wysokiej klasy instytucji badawczo-naukowych. Ważnym instrumentem dla młodych naukowców okazał się również portal „EURAXESS”, który umożliwia znalezienie oferty pracy w instytucji naukowo-badawczej, a także pozwala instytucjom naukowym na efektywne szukanie wykwalifikowanej kadry.

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

Kształtowanie kariery naukowej w oparciu o stypendia Marii Skłodowskiej – Curie, Program Horyzont 2020

 

Pan Andrzej Stępniewski, koordynator Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE był kolejnym prelegentem pierwszej części Forum. W tym punkcie wystąpienia uczestnicy dowiedzieli się m. in. o zasadach uczestnictwa w konkursach organizowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.

 

Wystąpienie zawierało w sobie również  formy wsparcia młodych naukowców w ramach stypendiów Marii Skłodowskiej – Curie, których celem jest tworzenie optymalnych warunków do rozwoju i korzystania z kapitału intelektualnego Europy w ramach kreowania umiejętności, wiedzy i innowacji poprzez szereg instrumentów, m. in.  szkolenia, warsztaty, konferencje, kursy dla młodych pracowników naukowych dot. dyscypliny badawczej; zatrudnianie doświadczonych naukowców, oddelegowywanie, staże, prowadzenie kursów i szkoleń dla osób pracujących przy innowacjach itp.

System stypendialny Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA):

⇒ Projekty indywidualne:

  • Rozwój własnej kariery naukowej (dla naukowców).
  • Zatrudnienie pracowników naukowych (dla instytucji).

⇒ Projekty instytucjonalne:

  • Wspólne szkolenia i doktoraty.
  • Wymiana naukowa i międzysektorowa.

⇒ Projekty COFUND:

  • Wsparcie programów stypendialnych.

⇒ Projekty popularyzujące pracę w zawodzie naukowca:

  • Europejska Noc Naukowców.

 

 

Andrzej Stępniewski, Koordynator Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE 

Nie należy zrażać się ilością dokumentów, które trzeba wypełnić składając projekt konkursowy (…) Regionalny Punkt Kontaktowy istnieje po to aby Państwu pomóc i udzielić wszelkich niezbędnych informacji.

 

 

 

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

Praktyczne doświadczenia realizacji projektu Newex - Research and Innovation Staff Exchange (RISE)

Kolejnym prelegentem był Pan Janusz W. Sikora, reprezentujący Politechnikę Lubelską, który przedstawił praktyczne doświadczenia realizacji projektu Newex (Badanie i rozwój nowej generacji maszyn do obróbki materiałów kompozytowych i nanokompozytowych) którego celami były m. in. Wzmocnienie zdolności badawczych i dydaktycznych pracowników PL oraz pozyskanie nowych doświadczeń i kompetencji w zakresie projektowania układów uplastyczniających maszyn przetwórczych i przygotowania mieszanin materiałów kompozytowych i nanokompozytowych.

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

Trzy kategorie oceny projektów:

1. Excellence (doskonałość) – 4.80

    (skala oceny: 0/5.00; Weight: 50%)

2. Impact (wpływ) – 4.90

    (skala oceny: 0/5.00; Weight: 30.00%)

3. Quality and efficiency of the implementation

     (jakość i doskonałość realizacji – 4.70

     (skala oceny: 0/5.00: Weight: 20.00%)

 

W ramach RISE 2015 w Unii Europejskiej złożono 366 wniosków, 84 z nich otrzymało finansowanie (współczynnik sukcesu wyniósł 23%). W Polsce złożono 57 wniosków, z czego finansowanie uzyskało 10 z nich. Finansowane były wnioski z oceną od 83,2 do 97,6% (NEWEX otrzymał  96,2%).

 

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

 

Oferta programowa Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, adresowana do młodych naukowców

Pani Krystyna Frąk, Starszy Koordynator Programu FNP przedstawiła możliwości rozwoju kariery naukowej dla młodych naukowców oferowane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. FNP działa w 4 podstawowych obszarach:

  1.   Przyznaje nagrody i stypendia
  2.   Wspiera rozwój warsztatów naukowych i komercjalizację wyników badań naukowych
  3.   Prowadzi programy wydawnicze
  4.   Realizuje programy współpracy międzynarodowej

 

FIRST  TEAM – pierwsze zespoły badawcze kierowane przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej. Adresatami są osoby posiadające stopień doktora nie dłużej niż 5 lat, termin ten może zostać przedłużony do 9 lat; Projekty mogą być realizowane w 3 wariantach: przez jednostki naukowe, przez przedsiębiorstwa, przez konsorcja naukowo-przemysłowe
TEAM TECH – zespoły badawcze wybitnych uczony. Adresatami są osoby posiadające co najmniej stopień doktora, doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe poparte osiągnięciami o międzynarodowym zasięgu, doświadczenie w realizacji usług badawczych bądź obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych
TEAM – zespoły badawcze wybitnych uczonych. Adresatami są osoby posiadające co najmniej stopień doktora oraz osoby posiadające doświadczenie badawcze lub wdrożeniowe poparte osiągnięciami o międzynarodowym zasięgu

 

 

Krystyna Frąk Starszy Koordynator Programu FNP

Pomagamy najzdolniejszym uczonym w rozwoju ich kariery naukowej i realizacji innowacyjnych projektów badawczych, zgodnie z mottem fundacji: wspieramy najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi.

 

 

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oferuje również szereg innych programów, tj:

HOMING – projekty o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów przyjeżdżających do Polski z zagranicy
POWROTY – projekty o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów powracających do pracy naukowej
Stypendium im. Aleksandra von Humboldta - Polskie Honorowe Stypendium dla wybitnych niemieckich uczonych na pobyt badawczy w polskiej jednostce naukowej
Program START - stypendia dla młodych uczonych
Programy wydawnicze – Program Monografie - monografie z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, niepublikowane wcześniej prace polskich autorów, charakteryzujące się wysokim poziomem naukowym, odkrywczością założeń i istotną wagą wyników prace autorów zagranicznych na tematy dotyczące Polski

Oferta Narodowego Centrum Nauki

Kolejnymi prelegentami były Pani Antonina Chmura – Skirlińska, Pani Weronika Bieniasz oraz Pani Dorota Kiebzak – Mandera, reprezentujące Narodowe Centrum Nauki. Centrum finansuje projekty badawcze, stypendia doktorskie, staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora oraz pojedyncze działania naukowe O granty finansowe tej instytucji mogą starać się:

  • jednostki naukowe;
  • konsorcja naukowe;
  • sieci naukowe i jednostki organizacyjne uczelni niebędące podstawowymi jednostkami organizacyjnymi;
  • centra naukowo-przemysłowe;
  • centra naukowe Polskiej Akademii Nauk;
  • centra naukowe uczelni;
  • biblioteki naukowe;
  • jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

 

NCN organizuje konkursy skategoryzowane według wymogów formalnych, rodzajów adresatów, zakresów tematycznych projektów oraz szeregu innych wyróżników.

Prezentacja dostępna jest tutaj

 

Jak skutecznie aplikować o środki w ramach grantów dla młodych naukowców – praktyczne aspekty redagowania wniosków

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy, podczas której uczestnicy dowiedzieli szeregu technicznych i praktycznych szczegółów jak skutecznie wypełnić wnioski i aplikować o środki z grantów dla młodych naukowców w ramach konkursów grantowych oferowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Sesje odbyły się w panelach:

  • Panel nauki o życiu – Dr Antonina Chmura - Skirlińska
  • Panel nauki ścisłe i techniczne – Dr Weronika Bieniasz
  • Panel nauki społeczne, humanistyczne i o sztuce – Dr Dorota Kiebzak - Mandera

 

Więcej informacji:

Narodowe Centrum Nauki 

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości