Logo portalu

Lubelskie samorządy w rankingu Gmin i Powiatów 2016

Lubelskie samorządy w rankingu Gmin i Powiatów 2016

Ranking Gmin i Powiatów 2016

 

Samorządy regionu w rankingu

Związek Powiatów Polskich po raz kolejny ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2016. Miło nam poinformować, że w rankingu docenione zostały lubelskie samorządy. W kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców w pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy samorządy z naszego województwa. Najwyższe, bo 2 miejsce zajął powiat tomaszowski, który w konkursie został doceniony już po raz trzeci, w ubiegłym roku został odznaczony honorowym tytułem Dobry Polski Samorząd. Ponadto na 6 miejscu znalazł się powiat lubartowski (w poprzedniej edycji miejsce siódme), a na 10 miejscu powiat krasnostawski (w poprzedniej edycji miejsce piętnaste). W rankingu miast na prawach powiatu w pierwszej dziesiątce znalazło się miasto Chełm – 7 pozycja w rankingu. Wielki sukces odniosła również gmina miejska Biłgoraj – w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejski znalazła się na 1 miejscu i została odznaczona honorowym tytułem „Dobry Polski Samorząd 2016”. W kategorii gmin wiejskich na 5 pozycji została sklasyfikowana gmina Ruda Huta (powiat chełmski), co oznacza awans o 3 pozycje w górę w stosunku do ubiegłego roku.

Biłgoraj

 

Co decyduje o atrakcyjności

Ranking trwa przez cały rok i prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów podzielonych na dziesięć grup tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Miejsca w Rankingu uzyskuje się zależnie od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów oraz uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie "Super Powiat/Super Gmina", jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych - co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

 

Związek Powiatów Polskich jest również organizatorem Ogólnopolskiego Rankingu Energii Odnawialnej, którego pierwsza edycja odbyła się w 2008 r. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP w zakresie promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych. Klasyfikowane są projekty związane z wykorzystywaniem energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatru, otoczenia i biomasy. W tym zestawieniu również znalazły się lubelskie samorządy: W rankingu powiatów na drugiej pozycji znalazł się powiat Lubartowski a na trzeciej powiat tomaszowski. Z kolei w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsze miejsce już po raz drugi zajęła gmina miejska Biłgoraj, a jeśli chodzi o gminy wiejskie na czwartym miejscu znalazła się Ruda-Huta.

Serdecznie gratulujemy!

Pełny ranking wraz ze zdobytą punktacją i kryteriami znajduje się na stronie: www.ranking.zpp.pl

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości