Logo portalu

Mniejsze miasta Europy Środkowo-Wschodniej stają się atrakcyjne dla inwestorów z branży BSS

Mniejsze miasta Europy Środkowo-Wschodniej stają się atrakcyjne dla inwestorów z branży BSS

 

Raport Banku Światowego Doing Business 

 

Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem, który szczególnie pokazuje jak klimat biznesowy oraz wszystkie kroki podejmowane dla rozwoju sektora, wpływają na możliwości łatwiejszego podejmowania działalności gospodarczej.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cWbb47mnyhQ

 

Raport wyraźnie pokazuje, że dziesięć lat temu dwie trzecie wszystkich rozwijających się europejskich państw znajdowało się pomiędzy 50. a 130. miejscem w rankingu. Dziś, dwie trzecie znajdują się wśród 50. największych światowych gospodarek. Spośród nich możemy wyróżnić Białoruś, Macedonię i Chorwację, które znalazły się ponad 80 miejsc wyżej.

Fakt ten, wraz z szeregiem innych czynników, takich jak dostęp do dobrze wykwalifikowanej siły roboczej, spowodował roczny wzrost w sektorze BSS na poziomie 18-20%. Liczne analizy wskazują na to, że proces ten utrzyma się przez kilka najbliższych lat.

Tak szybki wzrost w branży pozwolił regionalnym miastom na zaprezentowanie swoich ofert handlowych inwestorom pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Ostatnie dziesięć lat dowiodło, że nie tylko stolice albo duże miasta są dobrą lokalizacją dla sektora BPO czy też SSC. Miasta z liczbą mieszkańców pomiędzy 100 tys. a 350 tys. stają się coraz bardziej i bardziej atrakcyjne dla tego typu działalności.

Tylko w Polsce istnieje co najmniej szesnaście dobrze rozwiniętych lokalizacji, w których centra operacyjne mogą się nadal rozwijać. Trzy z nich zostały już ujęte w Raporcie Tholons jako docelowe miejsca dla rozwoju sektora BPO. W 2016 roku, w raporcie tym wymieniono czternaście lokalizacji sektora BSS w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ale lista potencjalnych miejsc outsourcingowych jest znacznie dłuższa, i moim zdaniem, może zawierać co najmniej 100 miast.

 

The BSS Forum w Lublinie

W czasie ostatniego The BSS Forum, Fundacja Pro Progressio podzieliła się swoim corocznym raportem na temat polskich miast, w których klimat inwestycyjny, otoczenie biznesu, kapitał ludzki i dostępność nieruchomości są już na bardzo dobrym poziomie i spełniają wszystkie wymagania inwestorów sektora BSS.

W całej Polsce istnieje pięć miast o liczbie mieszkańców powyżej 500 tys. – Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań; jedenaście miast z populacją między 200 tys. a 500 tys. – Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń; oraz aż 23 miasta z ponad 100 tys. mieszkańców – Kielce, Rzeszów, Gliwice, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zabrze, Rybnik, Ruda Śląska, Zielona Góra, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Płock, Elbląg, Opole, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz i Legnica.

 

 

Eksperci Pro Progressio przewidują, że najbliższe dwa - trzy lata, będą okresem szybkiego wzrostu inwestycji w sektorze BSS, w miastach regionalnych, rzadziej niż w dużych, dobrze rozwiniętych lokalizacjach. Z tego powodu, ważnym jest żeby miasta stołeczne oraz lokalny samorząd, szczegółowo przeanalizowali potrzeby i oczekiwania sektora BSS. W nadchodzących latach będzie to sektor generujący ogromną liczbę nowych miejsc pracy, zwiększający liczbę wynajmowanych powierzchni biurowych, a także mający znaczący wpływ na szkoły, uczelnie oraz programy nauczania.

 

Kilka słów o autorze – Wiktor Doktór

Wiktor Doktór jest Prezesem Zarządu Pro Progressio, organizacji zajmującej się konsultacjami i doradztwem biznesowym, partnera Global Sourcing Association, International Association of Outsourcing Professionals i German Outsourcing Association na Europę Środkowo – Wchodnią. Wiktor Doktór to ekspert sektora outsourcingu, specjalizujący się w szerokim zakresie działań z tego obszaru, w tym BPO, R&D, ITO, Call&Contact Centre, nearshoringu i offshoringu. Jest on również jednym z najlepszych ekspertów outsourcingowych w Polsce, nagradzanym za prace na rzecz rozwoju branży.

 

Dlaczego Lublin?

Lublin – miasto inspiracji, inspiruje również biznes. Miasto postrzegane jest jako atrakcyjne pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, również dzięki specjalistom z branży. Zespół analityczny Financial Times Group uznał Lublin za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Polsce. W rankingu FDI „Polskich Miast Przyszłości 2015/2016”, Lublin znalazł się na drugim miejscu wśród dużych miast w kategorii Efektywność kosztowa.

 

Lublin - o mieście

Rynek powierzchni biurowych w Lublinie

Lublin? 12 x TAK!.pdf 

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości