Logo portalu

Rekrutacja na Otwarte Laboratoria w ramach Europejskiego Tygodnia Innowacji

Rekrutacja na Otwarte Laboratoria w ramach Europejskiego Tygodnia Innowacji

Nauka dla Biznesu: Dzień Otwarty w laboratoriach uczelni wyższych

W ramach otwarcia formuły XV Lubelskiego Festiwalu Nauki na biznes, zapraszamy przedstawicieli różnych branż na wizytę studyjną w laboratoriach lubelskich uczelni wyższych, współpracujących z biznesem, w ramach realizowanych przez nie projektów i usług dla tego sektora.

Zgłoszenia udziału pod adresem www.etilubelskie.pl.

 

 

Jakie laboratoria biorą udział?

 

POLITECHNIKA LUBELSKA - WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I ARCHITEKTURY

Laboratorium Budownictwa jest samodzielną, ogólnowydziałową jednostką organizacyjną Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej o blisko trzydziestoletniej tradycji. W bieżącej formie organizacyjnej funkcjonuje od 2003 roku tj. od powołania Laboratorium Budownictwa w Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej Politechniki Lubelskiej zarządzeniem Rektora z dnia 10 października 2003. Aktualnie Laboratorium zatrudnia 11 pracowników. W czerwcu 2017 Laboratorium Budownictwa uzyskało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego.

 

POLITECHNIKA LUBELSKA KATEDRA TERMODYNAMIKI PŁYNÓW I NAPĘDÓW LOTNICZYCH

Katedra Termodynamiki Płynów i Napędów Lotniczych pod kierownictwem prof. dr hab. inż  Mirosława Wendekera zajmuje się badaniami, pomiarami i diagnostyką układów napędowych statków powietrznych, projektowaniem elementów mechatronicznych, badaniami symulacyjnymi i stanowiskowymi.

 

POLITECHNIKA LUBELSKA KATEDRA KOMPUTEROWEGO MODELOWANIA I TECHNOLOGII OBRÓBKI PLASTYCZNEJ

Katedrą Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej kieruje dziekan  Wydziału Mechanicznego prof.dr hab.inż. Zbigniew Pater. Laboratorium jest wyposażone w maszyny technologiczne oraz narzędzia które są efektem wieloletnich badań naukowych i rozwojowych. Na wyposażeniu laboratorium posiada między innymi: walcarki różnych typów, prasy kuźnicze, i hydrauliczne, stanowiska do: badań wytrzymałościowych, pomiaru twardości; tokarkę, pionowe centrum frezarskie, nagrzewnicę indukcyjną NG-40.

 

POLITECHNIKA LUBELSKA LABORATORIUM INSTYTUTU TRANSPORTU, SILNIKÓW I EKOLOGII

Laboratorium Instytutu Transportu, Silników Spalinowych i Ekologii  Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej posiada hamownie silnikowe o mocy: 240 kW, 130 kW, 100 kW; stanowisko do badań systemów HCCI. Laboratorium posiada unikatową aparaturę naukowo – badawczą, w tym: system analizy spalin typu FTIR, systemy pomiarowe rozwoju jądra płomienia Visio-Flame, systemy pomiarowe do badań spektrometrycznych w komorze spalania, zintegrowany system komputerowy do sterowania silnika, system monitorowania pracy silnika (transmisja diagnostyczna OBD).

 

UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ WYDZIAŁ BIOLOGII I BIOTECHNOLOGII UMCS

Zakład Biochemii UMCS jest jednym z największych i najstarszych Zakładów Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. W roku 1977 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi utworzony został samodzielny Zakład Biochemii, następnie w 2011 roku wcielony w strukturę Instytutu Biologii. Od2003 roku kierownikiem Zakładu Biochemii jest prof. dr hab. Jerzy Rogalski.

 

UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ WYDZIAŁ CHEMII

Laboratorium Analityczne jest najmłodszą jednostką Wydziału Chemii UMCS. Laboratorium powstało w lipcu 1997 roku, w miejsce działającego w latach 1972-1997 Centralnego Laboratorium Aparatury Unikalnej UMCS.  Od 2015 roku Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie wykonywania badań fizyko-chemicznych wyrobów: chemicznych, materiałów konstrukcyjnych, kompozytów, ceramik, wyrobów farmaceutycznych, weterynaryjnych, z tworzyw sztucznych i polimerów.

 

UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ PRACOWNIA TECHNOLOGII ŚWIATŁOWODÓW

Pracownia Technologii Światłowodów aktualnie jest jedną z nielicznych uniwersyteckich jednostek badawczych w Europie posiadającą kompletną linię technologiczną do wytwarzania światłowodów, zawierającą aparaturę do wytwarzania preform, jak i wyciągania włókien. Poza tym, Pracownia dysponuje aparaturą konieczną do wykonywania pomiarów właściwości wyprodukowanych światłowodów, co pozwala na nieustające doskonalenie procesów technologicznych. Kierownikiem Pracowni Technologii Światłowodów jest dr Paweł Mergo.

 

UNIWERSYTET MEDYCZNY W LUBLINIE ZAKŁAD MEDYCYNY SĄDOWEJ

W laboratoriach Zakładu Medycyny Sądowej wykorzystywane są techniki multimedialne do przedstawiania mechanizmów powstania obrażeń (m.in. animacje trójwymiarowe). W ramach badań z zakresu toksykologii sądowej wykonywane są analizy z wykorzystaniem najnowszych technologii GC-MS i LC-MS, a w przypadku genetyki sądowej z wykorzystaniem aparatury służącej oznaczania ilościowego DNA metoda RT-PCR oraz sekwencjonowania i genotypowania DNA techniką elektroforezy kapilarnej.

 

UNIWERSYTET MEDYCZNY W LUBLINIE OŚRODEK MEDYCYNY DOŚWIADCZALNEJ UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE

Działalność tak nowoczesnego kompleksu badawczego z zapleczem hodowlanym  umożliwia przeprowadzanie wyspecjalizowanych badań naukowych na zwierzętach laboratoryjnych oraz prowadzenie pionierskich badań interdyscyplinarnych in vitro oraz in vivo, przy współpracy z wewnętrznymi jednostkami UM w Lublinie,  instytucjami naukowo - badawczymi, podmiotami przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, spożywczego czy rolnego.

 

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W LUBLINIE ZAKŁAD TECHNOLOGII MLEKA I HYDROKOLOIDÓW

Zakład dysponuje sprzętami tj. reometr oscylacyjny, analizator tekstury, wiskozymetr (lepkościomierz) rotacyjny, wiskozymetr ultradźwiękowy, analizator aktywności wody, spektrofotometr, homogenizator, tensjometr (napięcie powierzchniowe, pomiar kąta zwilżania). Wyposażenie laboratoryjne umożliwia badanie szeroko rozumianej jakości,  właściwości reologicznych (lepkosprężystych) produktów mleczarskich.

 

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W LUBLINIE ZAKŁAD TECHNOLOGII MIĘSA I ZARZADZANIA JAKOŚCIĄ

Zakład dysponuje linią technologiczną umożliwiającą prowadzenie zróżnicowanej produkcji masarskiej na skalę półtechniczną (m.in. wilk, kuter, mieszarka, tumbler, komora wędzarniczo-parzelnicza, piec cyklotermiczny, komory dojrzewalnicze, zamykarka puszek, pakowaczka próżniowa, autoklaw, procesory ultradźwiękowe, luminometr). Wyposażenie laboratoryjne umożliwia badanie szeroko rozumianej jakości mięsa i produktów mięsnych oraz badanie parametrów procesu technologicznego.

 

WYŻSZA SZKOŁA EKONOMII I INNOWACJI

Laboratoria Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji funkcjonują od 2011 roku. Uczelnia stale rozwija swoją bazę naukowo-badawczą i dydaktyczną dla potrzeb kształcenia inżynierów. Bazę stanowi 13 laboratoriów badawczych, w  których realizowane są prace w obszarze inżynierii mechanicznej, budowy maszyn, procesów, środków i psychologii transportu oraz systemów informatycznych. Laboratoria wyposażone są w  najnowszą aparaturę badawczą wiodących producentów światowych.

 

 

Europejski Tydzień Innowacji już 17 września!

 

 

Podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji spotkają się przedstawiciele różnych sektorów i branż m.in. medycyny, biotechnologii, fotoniki, technologii kosmicznych, motoryzacji, produkcji żywności, administracji samorządowej, naukowcy oraz startupowcy.

ETI 2018 jest wydarzeniem, w ramach którego innowatorzy dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. To przestrzeń do dyskusji oraz poznania wiedzy z różnych dziedzin, a także miejsce inspiracji i powstawania nowych pomysłów z dziedziny inteligentnych specjalizacji, badań, technologii oraz biznesu.  

Wśród tematów wiodących II edycji Europejskiego Tygodnia Innowacji są Gospodarka 4.0, Medycyna 2.0 i Bioinnowacje. Debata miast i regionów partnerskich województwa lubelskiego, będąca inauguracją 4-dniowego kongresu gospodarczego jest okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń, o innowacjach związanych z Inteligentnymi Specjalizacjami regionów, również w kontekście nowej perspektywy finansowej UE. W agendzie wydarzenia nie zabraknie również sesji poświęconych innym dziedzinom gospodarki i życia publicznego, m.in. roli inspiracji w innowacjach, design thinkingu oraz roli przywództwa w rozwoju innowacji. ETI 2018 zademonstruje siłę i potencjał województwa lubelskiego, na bazie konkretnych projektów realizowanych we współpracy nauki i biznesu, które poddane zostaną dyskusji na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Do uczestnictwa w ETI 2018 zaproszeni są m.in. przedsiębiorcy i inwestorzy, naukowcy, doktoranci i studenci z kół naukowych, startupy i spin-offy, instytucje otoczenia nauki i biznesu czy też administracja publiczna wspierająca rozwój innowacji. Zapraszamy wszystkich, których interesują tematy innowacji, inteligentnych specjalizacji, rozwoju biznesu oraz nauki. Zapisy już ruszyły.

Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie na stronie www.etilubelskie.pl.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości