Logo portalu

Spice Gears Team

Spice Gears Team

 

Czy słysząc nazwę Spice Gears macie jakieś skojarzenia? Jeśli nie, to nic nie szkodzi, wkrótce o nich usłyszycie! Spice Gears to zespół młodych ludzi z pasją marzący o tym żeby zostać liderami nauki i technologii.

https://www.youtube.com/watch?v=RRo6KwrZZT4

 

Jak to wszystko się zaczęło? 

Kilka lat temu, w Zespole Szkół w Kraśniku, narodził się pomysł. Pomysł niecodzienny, ponieważ rzadko zdarza się żeby młodzi ludzi interesowali się inżynierią produkcji, automatyką, robotyką. Celem grupy okazać się miało skonstruowanie robota, który wygra w konkursie First Robotics Competition (FRC) – najbardziej prestiżowej, młodzieżowej rywalizacji z dziedziny robotyki, na świecie. Byli pierwszą drużyną w Polsce, a także pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej, która wzięła udział w tak prestiżowych zawodach.

 

Dlaczego właściwie Kraśnik?

We wrześniu 2013 roku, mieszkający na stałe w Kanadzie, pochodzący z Kraśnika, mgr inż. Ryszard Kuśmierczyk na spotkaniu ze starostą Powiatu Kraśnickiego Andrzejem Majem zaproponował powołanie drużyny FIRST Robotics. Utworzenie zespołu było możliwe dzięki partnerskiej współpracy Wschodniego Klastra Innowacji, Powiatu Kraśnickiego i Zespołu Szkół nr w Kraśniku. Patronat nad drużyną objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Politechnika Lubelska.

Potrzebowali dwóch lat żeby właśnie tam została zarejestrowana pierwsza polska drużyna w programie FIRST Robotics Competition z oficjalnym numerem rejestracyjnym FRC 5883. Ryszard Kuśmierczyk pełni funkcję jej przedstawiciela międzynarodowego, a Dariusz Głuchowski, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 3, prowadzi drużynę na miejscu w Kraśniku.

" Marcin Giza - mentor zespołu

Działalność drużyn FRC można określić mianem sportu dla umysłów. FRC łączy w sobie grę sportową, z rygorem nauki i rozmachem nowoczesnych technologii, w oparciu o szczegółowe wymogi regulaminu i funkcjonowania drużyny. Z powodu ograniczonych środków oraz bezwzględnego obowiązku przestrzegania terminów realizacji poszczególnych etapów, drużyna składająca się z 25 osób lub więcej, staje co roku w obliczu wyzwania. Celem jest zbiórka funduszy na działalność zespołu, zaprojektowanie odpowiedniej reklamy dla „marki” drużyny, doskonalenia umiejętności pracy zespołowej i wreszcie zaprojektowanie oraz budowa robota o ściśle określonych parametrach.

- Co roku inne zadania, inne zespoły, silna konkurencja, z którą każda drużyna musi się zmierzyć. W trakcie turnieju dozwolone jest tworzenie koalicji z innymi drużynami, posiadającymi roboty o walorach uzupełniających walory robota danego zespołu. Cel jest jeden – wygrana dodaje

.

 

Nagrody? Owszem, a dodatkowo jakie perspektywy rozwoju!

Zwycięskie drużyny z zawodów regionalnych i drużyny o wieloletniej renomie mistrzowskiej, kwalifikują się do turnieju, w którym mogą walczyć o różnego rodzaju nagrody i trofea. Dodatkowo prawie uniwersytety i college z USA, Kanady, Australii, Izraela i innych krajów, ponad 200 jednostek oferuje członkom drużyn stypendia, których suma przekracza nawet 40 milionów dolarów rocznie.

Każdy kolejny rok współzawodnictwa, rozpoczyna się od ogłoszenia tematu gry i zasad pracy robota. Transmisja odbywa poprzez sieć TV z siedziby NASA w Huston, Texas. Zwyczajem stał się również specjalny komunikat prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki skierowany do członków drużyn FIRST.  Tegoroczny temat zawodów poznamy już wkrótce.

Aktualizacja 7.01.2017: Długodystansowce zasilane parą - będzie gorąco! 

https://www.youtube.com/watch?v=EMiNmJW7enI 

Współpraca na najwyższym poziomie

Firmy z całego świata wspierają młode drużyny, nie tylko w aspekcie finansowym, ale także poprzez wsparcie mentorów, którzy pomagają, doradzają, pokazują drogę. Drużyna Spice Gears otrzymała wsparcie od lokalnych firm, instytucji oraz partnerów medialnych.

 

 

Młodzież z Kraśnika w ubiegłorocznej edycji pokazała na co stać grupę, która mimo swojego młodego wieku ma wystarczająco dużo umiejętności i determinacji, żeby zabłysnąć na świecie.

 

- Po 7 stoczonych meczach zdobyliśmy nagrodę sędziów - JUDGES AWARD 2016.  – mówi Grzegorz Michałowski, jeden z mentorów grupy. W kolejnej edycji liczą na jeszcze większy sukces. Już zaczęli wstępne przygotowania, trwa rekrutacja.

 

 

 

W imieniu Zespołu Biznes Lubelskie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego życzymy Spice Gears dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że za rok przypadnie im miejsce na podium i zdobędą światową sławę.

The American Dream – Let’s Make It Come True!

 

Zdjęcie: Zespół Spice Gears z Kraśnika (Team 5883), Team nr 2220 z Minnesoty i my - zespół Biznes Lubelskie

 

Biznes Lubelskie: Kilka słów o zespole, czyli czym wyróżnia się Spice Gears Team?

Dariusz Głuchowski, lider mentorów: Jesteśmy pierwszą taką drużyną zarówno w kraju, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogromnym dokonaniem było zdobycie nagrody Judges Award pomimo tego, że to było nasze pierwsze starcie. Mocno staramy się promować robotykę w naszym regionie, poprzez zachęcanie młodszych kolegów do zaangażowania się w nasz projekt. Uczymy się prowadzić jakby małą firmę, którą właśnie jest nasz zespół. Duży nacisk kładziemy na współpracę i pomoc w rozwijaniu się nowo powstającym drużynom, co ma na celu przekazanie wiedzy młodszym pokoleniom.

 

BL: Dlaczego właśnie drużyna z Kraśnika powinna wygrać?

Szymon Szos, kapitan zespołu: Wygrać chcemy jak każdy, ale pod tym słowem kryje się coś więcej. Na pewno mamy zamiar udowodnić sobie, że ciężka praca połączona z pasją może zdziałać wiele. Zamierzamy również pokazać, że młode pokolenie może w bardzo dużym stopniu mieć wpływ na rozwój świata, a jedynym narzędziem do tego jest właśnie rozwijanie swoich pasji. Dążymy również, by prężnie rozwijająca się robotyka uzyskała większe uznanie w naszym kraju. Pragniemy pokazać innym swoje ambicje i zaangażowanie w to co robimy, a jednocześnie zaszczepić chęć rozwijania się pod względem technicznym już u tych najmłodszych. Przykładem tego jest chęć utworzenia drużyny FLL.

 

BL: Czy tacy młodzi ludzie nie bali się wziąć udziału w międzynarodowym konkursie?

Bartosz Pisiak, mentor: Strach towarzyszył nam wszystkim od samego początku. W związku z tym że stykaliśmy się z czymś takim po raz pierwszy, nie mieliśmy pojęcia jak to wszystko ma wyglądać. Uważamy że wiek w tej dziedzinie nauki nie idzie w parze z doświadczeniem. Mamy w drużynie wielu młodych i niesamowicie zdolnych członków, którzy doskonale sobie poradzili z powierzonym im zadaniem stworzenia czegoś nowego.

 

BL: Jakie są Wasze plany, oczekiwania w 2017 roku?

Marcin Giza, mentor: Naszym głównym, „nie turniejowym” celem jest rozwinięcie u młodzieży m.in. kreatywności, umiejętności inżynierskich i marketingowych oraz pokazanie, że dzięki wiedzy mogą stać się Michaelem Jordanem robotyki. Cel turniejowy może być tylko jeden - zwycięstwo podczas finałów w USA.

 

BL: Czy po ostatnim sukcesie macie apetyt na więcej?

Spice Gears: Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc teraz, gdy już wiemy na czym stoimy, nie możemy przestać myśleć o przyszłorocznym starciu. Tu nie chodzi tylko o samą rywalizację między innymi narodowościami, ale o rozwijanie swoich talentów. Budowa robota pochłania wiele naszego czasu, ale podczas pracy nad nim skupiamy się na tym, co najbardziej lubimy robić. Poprzez udział w tym konkursie kształcimy się zdobywając nowe doświadczenia, tworzące perspektywy na przyszłość. 

 

BL: Czy wyniesione doświadczenia pozwolą Wam się przygotować lepiej? Wiecie na czym bardziej należałoby się skupić, a czego lepiej unikać?

SG: Zeszłoroczny udział w konkursie dał nam bardzo dużo do myślenia, a wyniesione z niego doświadczenie jest ogromne. Teraz gdy widzieliśmy już wszystkie niedociągnięcia, możemy je w jak największym stopniu wspólnie przeanalizować, i chociaż częściowo zniwelować. Mamy nadzieję, że nasza drużyna z roku na rok będzie rosła w siłę.

 

BL: Czy znany jest już temat przewodni przyszłorocznej edycji?

Grzegorz Michałowski, mentor: Szczegółową tematykę przyszłorocznej edycji poznamy dopiero 7 stycznia. Wiemy, że temat będzie związany z epoką pary, przy czym organizatorzy sugerują, aby przygotować się na latanie. Przyszłoroczna edycja może być bardzo inspirująca, przy czym zapewne będzie niemałym wyzwaniem, ale wszystkiego dowiemy się dopiero w styczniu.

 

Strona internetowa drużyny: http://spicegears.pl/pl/

Strona internetowa konkursu: http://www.firstinspires.org/robotics/frc

Strona internetowa Wschodniego Klastra Innowacji - http://wki.org.pl/

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości