Logo portalu

Tomasz Kuraś - wywiad z ekspertem sieci Enterprise Europe Network

Tomasz Kuraś - wywiad z ekspertem sieci Enterprise Europe Network

 

Biznes Lubelskie: Kim jest Tomasz Kuraś – czym się zajmuje na co dzień i gdzie można go spotkać?

Tomasz Kuraś: Pracuję w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Zakres moich zadań jest bardzo szeroki. Najwięcej czasu poświęcam pracy w sieci Enterprise Europe Network. Ważnym polem mojej pracy są działania zmierzające do komercjalizowania wyników prac naukowo-badawczych prowadzonych w Politechnice. Promujemy wynalazki naszych pracowników naukowych, poszukujemy podmiotów krajowych oraz zagranicznych zainteresowanych wykorzystaniem potencjału Uczelni. Bierzemy udział w negocjacjach warunków współpracy. Oferujemy pracownikom Uczelni wsparcie administracyjne w procesie komercjalizacji. Dbamy o to, aby cały proces przebiegał zgodnie z procedurami oraz zapisami prawnymi.

 

BL: A może warto wspomnieć o sukcesach?

Naszym niewątpliwym sukcesem w 2016 roku było wsparcie pracowników naukowych Wydziału Mechanicznego PL w realizacji kontraktu o znacznej wartości, podpisanego z firmą z Niemiec. Dodatkowo, udało nam się pozyskać  blisko 2 mln złotych z MNiSW na realizację prac przedwdrożeniowych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

Chcemy, żeby Centrum Innowacji i Transferu Technologii postrzegane było jako drzwi na Uczelnię. Dzięki nam, każdy podmiot zainteresowany współpracą z Politechniką w zakresie prac naukowo-badawczych, przygotowania analiz, raportów, opinii, innowacyjnych projektów, otrzyma informację o tym, czy, kto oraz na jakich warunkach podejmie współpracę.

 

 

BL: Jak, z perspektywy prowadzonej działalności na PL, widzi Pan wykorzystanie osiągnieć nauki przez lubelskie firmy?

TK: Z roku na rok dostrzegamy coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców z regionu oraz kraju współpracą z jednostkami naukowo badawczymi. Na Lubelszczyźnie istnieje wiele firm regularnie korzystających z potencjału Politechniki Lubelskiej. Jednak, co bardzo nas cieszy, coraz częściej kontaktują się z nami firmy, które jak dotąd nie miały okazji nawiązać bliższej współpracy z Uczelnią. Są to często firmy produkcyjne oraz usługowe, zainteresowane opracowaniem nowych lub ulepszonych produktów, zwiększeniem ich jakości, zmianą procesu produkcyjnego itp. Jednakże, współpracujemy również z firmami, które dotychczas zajmowały się głównie działaniami handlowymi. Firmy takie często dostrzegają rynkowe nisze i decydują się na wypełnienie ich produktem lub procesem opracowanym we współpracy z Politechniką.

 

BL: Jak Pan ocenia wpływ środków UE na działalność związaną z łączeniem nauki i biznesu?

TK: Obecna perspektywa finansowa bardzo korzystnie wpłynęła na synergię nauki i biznesu zarówno regionalnie, jak i na poziomie krajowym. W Centrum Innowacji i Transferu Technologii robimy wszystko, żeby zarówno pracownicy naukowi, jak i przedsiębiorcy czerpali maksimum korzyści z możliwości oferowanych w ramach środków na działalność innowacyjną.    

 

BL: Czy komercjalizacja wyników badań jest widoczna? Przykłady  firm, którym udało się w ten sposób wdrożyć rozwiązania?

TK: Z punktu widzenia osoby zajmującej się komercjalizacją na co dzień mogę powiedzieć, że jest bardzo widoczna. Co roku Politechnika Lubelska realizuje około 200 prac naukowo-badawczych zleconych przez przedsiębiorców. Do tego dochodzą jeszcze wdrożenia rozwiązań opatentowanych lub chronionych w inny sposób na podstawie umów licencyjnych. Dodatkowo, w przedsiębiorstwach wdrażane są rozwiązania opracowywane wspólnie przez naukowców oraz zleceniodawcę - najczęściej chronimy je składając wniosek o patent wspólnie z przedsiębiorcą. Dla przykładu, bliskie relacje łączą nas z firmami AMB Metal Forming, Sigma SA, Orzeł SA, Verano, Zakład Obróbki Plastycznej w Świdniku, Wi-Tech, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Białej Podlaskiej, Mixor, Giedi, Wikpol. A jest to tylko wierzchołek góry lodowej. W związku z zasadami poufności jakie stosujemy w Uczelni, nie zdradzę szczegółów rozwiązań wdrożonych w tych przedsiębiorstwach, ponieważ mogą stanowić one źródło przewagi konkurencyjnej tych firm.

 

 

BL: Sieć Enterprise Europe Network – czym się zajmuje, dlaczego warto korzystać z oferty Sieci?

TK: Jak wspominałem na początku naszej rozmowy, gros mojego czasu poświęcam na pracę w sieci Enterprise Europe Network. Jest to największa międzynarodowa sieć wspierająca MŚP w internacjonalizacji. Dzięki naszym działaniom, co roku kilkanaście firm z Lubelszczyzny podpisuje kontrakty międzynarodowe, pozyskuje nowych kontrahentów, itp. Działania Sieci skupiają się na dwóch obszarach. Wynikiem końcowym działań jest zwiększenie udziału przedsiębiorców z Lubelszczyzny w jednolitym rynku. Pierwszym i wydaje mi się najważniejszym obszarem jest kojarzenie ze sobą firm z naszego regionu z firmami z krajów UE i krajów stowarzyszonych w Sieci (w sumie ponad 60 krajów). Korzystamy z narzędzi internetowych, bazy danych firm, ich ofert i zapytań.

 

BL: Rozumiem, że działalność EEN nie odbywa się jedynie zza biurka?

TK: Oczywiście, organizujemy bezpośrednie spotkania B2B w czasie największych targów w Polsce i Europie np. Anuga, CeBIT, Medica, Polagra. Dodatkowo organizujemy misje przyjazdowe i wyjazdowe. Bardzo często Sieć pozyskuje dodatkowe dofinansowanie tego typu wydarzeń, dzięki czemu możemy uczestnikom opłacić koszty transportu i zakwaterowania. Tak jest np. w przypadku misji organizowanej w kwietniu 2017 dla branży spożywczej do regionu La Rioja, którą współorganizujemy. Drugim obszarem naszej pracy są działania informacyjno-doradcze. Organizujemy szereg spotkań informacyjnych, szkoleń, konferencji o tematyce związanej z działalnością importowo-eksportową, ochroną własności intelektualnej, dostępem do finansowania działalności innowacyjnej oraz badawczo-rozwojowej, zagadnieniom prawnym, certyfikacją, dyrektywom unijnym, itp.

W marcu 2017, wspólnie z kolegami z Lubelskiej Fundacji Rozwoju organizujemy kolejną edycję Lubelskich Dni MŚP - cykl szkoleń dla przedsiębiorców z regionu. W tym roku będą to między innymi szkolenia z marketingu internetowego oraz social media, zarządzania własnością intelektualną czy współpracy z rynkiem chińskim. Szczegóły dostępne będą na naszej stronie internetowej. 

BL: Szczegółowe informacje na temat szkoleń znajdziecie również na naszym portalu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ufeqWODyxt8

 

BL: Jak lubelscy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia EEN?

TK: Najprościej skontaktować się z biurem Enterprise Europe Network telefonicznie lub mailowo. Dostrzegamy to, że każdy przedsiębiorca ma swoje kręgi zainteresowań, swoje wymagania. Dlatego też, do każdej firmy podchodzimy indywidualnie i oferujemy usługi szyte na miarę. Zapraszam nasze firmy do korzystania z narzędzi internetowych Sieci. Korzystanie z nich jest bezpłatne, a dostęp nie wymaga żadnej rejestracji. Działania Enterprise Europe Network są finansowane w całości ze środków UE oraz budżetu Ministerstwa Rozwoju. Ponieważ publikowane oferty są w języku angielskim, jedyny warunek jaki stawiamy firmom zainteresowanym współpracą, to znajomość tego języka w stopniu pozwalającym na zapoznanie się z ofertami firm zagranicznych.

 

BL: Zespół Biznes Lubelskie włączył w swoje działania EEN. Jak Pan ocenia współpracę z BL w zakresie wsparcia lubelskich przedsiębiorstw?

TK: Bardzo się cieszę, że zespół Biznes Lubelskie włączył się w działania Sieci i ich promocję. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udaje nam się dotrzeć do jeszcze większej liczby przedsiębiorstw z naszego regionu. Razem z zespołem Biznes Lubelskie tworzymy katalog dostępnych ofert, promujemy szkolenia, spotkania B2B, misje zagraniczne. Dzięki temu, kolejne firmy korzystają z naszych narzędzi oraz usług i wykorzystują swoją szansę na pozyskanie nowych zleceń lub sprzedaż swoich produktów i usług za granicą oraz zwiększają swój potencjał gospodarczy. Narzędzie dostępne jest na stronie citt.pollub.pl w zakładce Projekty Enterprise Europe Network. Oferty dostępne są również na portalu gospodarczym województwa lubelskiego w zakładce Oferty współpracy.

 

BL: Czy pierwsze efekty współpracy są już widoczne?

TK: Pierwsze efekty są już bardzo widoczne. Natychmiast po rozpoczęciu współpracy z Biznes Lubelskie zaczęli się z nami kontaktować przedsiębiorcy, którzy jak dotąd nie mieli okazji współpracować z Enterprise Europe Network. Dzięki tak dużej aktywności firm z Lubelszczyzny, skontaktowaliśmy ze sobą prawie tyle przedsiębiorstw ile przez cały rok 2016. Trzymam kciuki, żeby przynajmniej część kontaktów przełożyła się na długofalową współpracę i efekt gospodarczy dla firm i naszego regionu.

 

BL: Co Pana zdaniem wyróżnia firmy z regionu? Mając kontakt z siecią na całym świecie, co Pana zdaniem warto podkreślić prezentując regionalną markę?

TK: Odpowiedź zacznę przewrotnie od tego czym nie należy się, moim zdaniem, wyróżniać. Nie starajmy się konkurować ceną, ani reklamować się niskimi kosztami pracy. Wojna cenowa nie służy rozwojowi gospodarczemu. Pamiętajmy, że potencjał firm w znacznym stopniu opiera się na kapitale ludzkim. W dobie deficytu specjalistów na rynku pracy oraz szalonej mobilności pracowników, przedsiębiorcy powinni umieć znaleźć zachęty do tego, aby wartościowi pracownicy pozostali na naszym rynku pracy. Jeżeli nie uda się zatrzymać najlepszych talentów w naszym regionie, ciężko będzie ścigać się z większymi ośrodkami gospodarczymi w kraju.

Strategia promocji marki to bardzo złożony temat i nie ma tutaj złotego środka. Każda firma powinna zastanowić się co jest jej silną stroną, gdzie leży jej przewaga konkurencyjna, itd. Bardzo wiele zależy od reprezentowanej branży, produktu lub usługi. Turyści zagraniczni często dopiero odkrywają nasz region i są bardzo zaskoczeni tym, jak otwarci jesteśmy, jak bardzo nastawiamy się na wykorzystanie i promocję ekologii. 

 

 

BL:  Co jest ważniejsze -  inwestowanie w kapitał ludzki czy inwestowanie w nowe technologie?

TK: Moim zdaniem niewłaściwa byłaby priorytetyzacja którejkolwiek z tych inwestycji. Oba obszary muszą być doinwestowane. O ile pewne procesy można z powodzeniem automatyzować, to za rozwojem zawsze stoi człowiek. Nowe technologie pozwalają na wykonanie dużego kroku naprzód. Brak twórczego udziału ludzi prowadzi do stagnacji. Dlatego tak ważne jest, co podkreślałem wcześniej, dbanie o retencję kapitału ludzkiego w regionie.

Przedsiębiorcy z zagranicy doceniają fakt, że poza standardowymi produktami w naszym regionie często opracowujemy zaawansowane technologie. Firmy korzystają z wyspecjalizowanego parku maszynowego, pracują u nas osoby o wysokich kwalifikacjach, często posługujące się wieloma językami, posiadające szerokie kontakty na świecie. Jestem przekonany, że niewiele osób jest świadomych faktu, że w naszym regionie są firmy współpracujące z rządami oraz służbami specjalnymi wielu krajów na świecie, z globalnymi graczami, itp. Nie mówię tutaj o tuzach np. firmie Augusta Westland/ WSK Świdnik, czy Zakładach Azotowych Puławy, ale o firmach z sektora MŚP.

 

BL: Na koniec – złota rada dla lubelskich przedsiębiorców od Tomasza Kurasia – jak mogłaby brzmieć?

TK: Nie chcę stawiać się w roli wszystkowiedzącego doradcy. Uważam, że nasi przedsiębiorcy to osoby o bardzo dużej wiedzy, licznych kompetencjach, doskonałej znajomości swojej branży, którzy wiedzą czego oczekują i efektywnie rozwiązują swoje problemy. Chciałbym żeby pamiętali jednak, że nie funkcjonują w próżni. Wokół nich działa wiele uczelni, instytucji okołobiznesowych, jednostek samorządowych, które są chętne do współpracy. Pracują w nich osoby otwarte na nowe pomysły i projekty. Należy tylko takie wsparcie znaleźć. Myślę, że doskonały miejscem na zrobienie tego pierwszego kroku jest Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej oraz zespół Biznes Lubelskie. Biuro CIiTT znajduje się w budynku Wydziału Mechanicznego PL na 7 piętrze, pokój 730. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej citt.pollub.pl

 

BL: Dziękujemy za rozmowę i zgodnie z tym co wybrzmiało - zapraszamy wszystkich do współpracy. Blisko 1500 ofert firm zagranicznych znajdziecie tutaj. Zespół Biznes Lubelskie oraz  Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej są do Waszej dyspozycji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=r-Xx5Ckn6LE

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości