Logo portalu

Wizyta delegacji z Japonii - AKTUALIZACJA

Wizyta delegacji z Japonii - AKTUALIZACJA

 

Energia i ochrona środowiska

 

Wymiana doświadczeń, poznanie polskich uwarunkowań oraz znalezienie obszarów współpracy w dziedzinie efektywności energetycznej i ochrony środowiska to główne cele wizyty delegacji z Japonii w Województwie Lubelskim, która odbyła się
9 lutego br. 
Goście z kraju kwitnącej wiśni przebywają w Europie w ramach współpracy japońskiego Międzynarodowego Instytutu Strategii Środowiskowych (IGES) z węgierskim Regionalnym Centrum Ekologicznym na Europę Środkową i Wschodnią (REC), wspólnie z którym wybrali Polskę jako kraj o największym potencjale do współpracy w obszarze ekologii i energetyki. Celem wizyty było poszukiwanie szans na znalezienie partnerów do współpracy na poziomie gminnym, sektorowym
i ministerialnym, a także poznanie potrzeb województwa, gmin i firm lubelskich w zakresie efektywności energetycznej, szczególnie w kontekście wymogów strategii „Europa 2020” oraz porozumienia paryskiego. Delegaci zainteresowani byli także procesami transferu technologii niskowęglowych w regionie, oraz zagadnieniem produkcji energii z odpadów.

 

Pierwsza cześć spotkania odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Gości przywitał Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej.

 

 

Delegacja składa się z przedstawicieli zainteresowanych współpracą międzyregionalną oraz procesami transferu technologii niskowęglowych. 

Cykl prezentacji rozpoczął Masahiro Suzuki, badacz w Centrum Badawczym Kansai oraz Grupie ds. Zmiany Klimatu w instytucie IGES aktualnie realizuje szereg projektów badawczych dotyczących zarówno japońskiej, jak i międzynarodowej polityki w zakresie energii i klimatu, m.in. analizuje ekonomię polityczną dotyczącą transformacji energetycznych w największych gospodarkach świata, a także na rynkach wschodzących (zobacz prezentację). Kolejnym wystąpieniem była prezentacja Nobohide Nakagawa będącego przedstawicielem miasta Kitakyushu oraz członkiem miejskiej Rady ds. Energii, który zaprezentował profil i osiągnięcia miasta na przestrzeni ostatnich 40 lat w zakresie kontroli zanieczyszczeń i recyklingu. Z miasta borykającego się z problemem zdegradowanego środowiska naturalnego Kitakyushu stało się wzorcem dla innych miast pokazującym, jak należy kształtować politykę w zakresie ochrony środowiska. W ramach sieci „Kitakyushu Initiative” nawiązano współpracę z interesariuszami z innych krajów Azji, m.in. Chin, Indonezji, Kambodży, Malezji, Mongolii czy Tajlandii, dzięki czemu miasta z innych krajów mogą się rozwijać w kierunku Smart City w oparciu o tzw. „model Kitakyushu” (zobacz prezentację). Takashi Shimakawa to z kolei przedstawiciel koncernu Kawasaki Heavy Industries, producenta wielu rozwiązań związanych z produkcją oraz dystrybucją energii, należących do najbardziej efektywnych energetycznie produktów na świecie. Prezentując koncern podkreślał korzyści wynikające z poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw, redukcji emisji CO2, stosowania kogeneracji czy gazyfikacji węgla (zobacz prezentację). Następnie odbyła się prezentacja Regionalnego Biura Energii i rozmowy z przedstawicielami Fundacji Rozwoju LubelszczyznyPrezesem Zarządu Henrykiem Łucjanem oraz Małgorzatą Gałczyńską, Z-cą Dyrektora Działu Wspierania Innowacji i zarazem Animatorem Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego. Perspektywę miasta Lublin przedstawiła natomiast Beata Jędrzejewska-Kozłowska, Dyrektor Biura Zarządzania Energią w Lublinie, która zaprezentowała miasto i działania podejmowane w zakresie redukcji zanieczyszczenia, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie paliwowo-energetycznym, a także rozwoju elektromobilności i transportu publicznego.

 

 

 

Wizyty studujne w województwie

Udział w pierwszej części spotkania pozwolił na poznanie wszystkich uczestników spotkania oraz projektów i założeń polityk energetycznych realizowanych na rynku lubelskim.

Druga część pobytu w regionie obejmowała wizyty studyjne, z których pierwsza odbyła się w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Goście wraz z reprezentującym Katedrę Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Panem Pawłem Magrytą oraz konsultantem sieci Enterprise Europe Network Tomaszem Kurasiem rozmawiali o możliwych obszarach współpracy oraz zwiedzili Laboratorium Innowacji, Transferu i Monitorowania Rozwoju Technologii Napędów Alternatywnych oraz Laboratorium Automatyki Przemysłowej.

 

Spotkanie z prof. Mirosławem Wendekerem oraz Tomaszem Kurasiem, Konsultantem sieci Enterprise Europe Network


Kolejnym punktem pobytu na Lubelszczyźnie była wizyta w firmie Sigma SA, gdzie Dyrektor Działu Marketingu i Promocji Dariusz Król przedstawił profil działalności oraz ofertę firmy. Delegaci z Japonii byli szczególnie zainteresowani oferowanymi przez Sigmę SA liniami do produkcji paliwa alternatywnego oraz liniami do sortowania i przetwarzania odpadów. Rozmowy dotyczyły także planów firmy, której główną linią biznesową jest produkcja maszyn i urządzeń górniczych, w kontekście perspektyw europejskiego i polskiego górnictwa wynikających ze zmian klimatycznych, a także podpisanego porozumienia paryskiego i innych konwencji ukierunkowanych na walkę z tymi zmianami.

 

Wizyta studyjna – firma SIGMA, producentem m.in. linii do produkcji paliwa alternatywnego i linii do sortowania i przetwarzania odpadów

 

Wizytę w województwie zakończyło spotkanie w gospodarstwie ogrodniczym JMP Flowers, gdzie oprócz zwiedzania zakładu produkującego storczyki, róże i anturium dyskutowano o potrzebach energetycznych i rozwiązaniach z zakresu efektywności energetycznej stosowanych przez firmę.

Wizyta studyjna – firma JMP Flowers, producentem róż, anturium, orchidei, która stara się o dofinansowanie do budowy innowacyjnej bioelektrowni 

 

Liczymy, że już na tym etapie narodziły się pierwsze pomysły na współpracę. O efektach współpracy będziemy informować na bieżąco.

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości