Logo portalu

Zwycięzcy konkursu NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge

Zwycięzcy konkursu NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge

Konkurs NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge rozstrzygnięty!

Poznaj zwycięską 10 konkursu NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge

 

 


Do Nevady polecą:

CMS4MEDIA

Pro-Project

Wit-Composites

InPhoTech Sp. z o.o

Clinic Hunter

Plantalux

Nexbio

Spino

MintCloud

Akanza


 

Program NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w wymiarze transatlantyckim na poziomie regionalnym i stanowym. Decyzję o jego realizacji Województwo Lubelskie podjęło z partnerami z Nevady w zeszłym roku, a 17 października 2017 r. podczas wspólnej konferencji marszałek Sławomir Sosnowski, wicemarszałek Krzysztof Grabczuk oraz Gubernator stanu Nevada Brian Sandoval podpisali list intencyjny o realizacji pilotażu programu NLAB. Od tamtego czasu rozpoczęła się praca nad szczegółami projektu, w ramach której został przeprowadzony dialog techniczny z podmiotami wyspecjalizowanymi w rozwoju działalności start-upowej. Na drodze postępowania przetargowego został wyłoniony również operator programu.

Intensywny program warsztatów: Bootacamp Lubelskie

We wrześniu br. został przeprowadzony nabór otwarty dla start-upów – z ponad 20 zgłoszeń do programu zakwalifikowało się 19 firm, które na początku października wzięło udział w czterodniowym cyklu spotkań Bootcamp Lubelskie. Firmy te uczestniczyły w warsztatach, szkoleniach i konsultacjach z trenerami zarówno z Polski, jak i z Nevady. Co istotne, wszystkie spotkania prowadzone były wyłącznie w języku angielskim.

 

 

Zwieńczeniem I etapu konkursu był Demo Day 11 października, kiedy to 18 firm zaprezentowało się przed Komisją Oceniającą składającą się z 13 sędziów. W skład komisji weszło 4 trenerów prowadzących zajęcia podczas Bootcampu, 6 amerykańskich partnerów projektu z Nevady, przedstawiciel jednego z prywatnych funduszy inwestycyjnych, przedstawiciel Operatora programu i tylko 1 przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Ocena start-upów była całkowicie obiektywna. Komisja nie oceniała, która firma jest lepsza, a która gorsza, lecz która jest najbardziej gotowa do wejścia na rynek Stanu Nevada i dalszą ekspansję w Stanach Zjednoczonych.

Co dalej? Kierunek: Nevada

W oparciu o oceny 13 sędziów, którzy oceniali każdy start-up, wyciągnięta została średnia ocen, na bazie której stworzono ranking firm. Czołowa 10-tka spędzi dwa tygodnie w Stanie Nevada, gdzie uczestniczyć będzie w licznych spotkaniach biznesowych, mentoringu, networkingu, otrzyma wsparcie kilkunastu amerykańskich partnerów w zakresie wejścia i rozwoju swojej działalności na rynku Nevady. Co ważne, program pobytu w Nevadzie będzie w możliwie największym stopniu dopasowany do profilu zwycięskich firm tak, by mogły one jak najpełniej wykorzystać czas spędzony w Stanach Zjednoczonych.

 

Jako organizator programu Województwo Lubelskie pokryje koszty przelotu, zakwaterowania na miejscu, ubezpieczenia, transportu lokalnego, miejsca do pracy oraz wsparcia organizacyjnego ze strony operatora programu, który będzie towarzyszył uczestnikom wyjazdu. Po stronie samych uczestników pozostaje koszt uzyskania wizy do Stanów Zjednoczonych oraz koszt wyżywienia. Aby zmaksymalizować korzyść dla uczestników wyjazdu, 10-tka zwycięzców zostanie podzielona na 2 grupy po 5 firm każda.

Pierwsza grupa wyleci do Nevady w terminie 18 listopada – 1 grudnia, natomiast druga grupa drugiej połowie stycznia przyszłego roku. Na dwutygodniowy pobyt w Nevadzie składać się będzie tydzień na północy stanu, tj. w Reno i Carson City, oraz tydzień na południu w Las Vegas.

W programie NLAB nie ma przegranych. Są tylko zwycięzcy

Co istotne, firmy, które nie zakwalifikują się do czołowej 10-tki utworzą listę rezerwową, więc w przypadku, gdy któraś ze zwycięskich firm nie będzie mogła polecieć do Nevady, w jej miejsce wejdzie firma z 11 miejsca, ew. z kolejnych miejsc.

 

 

Ważną korzyścią dla wszystkich uczestników jest to, że wszystkie te firmy otrzymają informację zwrotną od trenerów i sędziów wskazującą mocne i słabe strony danej firmy, co stanowić będzie drogowskaz, co należy poprawić w przyszłości.

Program NLAB: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge to pilotaż programu. W założeniach NLAB ma być wydarzeniem cyklicznym na stałe wpisującym się w ramy współpracy Województwa Lubelskiego ze Stanem Nevada. Dlatego też firmy, które nie zakwalifikują się do wyjazdu tym razem, będą mogły wyciągnąć wnioski i ponownie wziąć udział w kolejnych edycjach programu.

Jeszcze raz gratulujemy wszytkim firmom, które wzięły udział w konkursie! Życzymy owocnych rozmów i trzymamy kciuki za podbój rynku amerykańskiego!

Szukasz terenów pod inwestycje?

Wartościowe tereny inwestycyjne z precyzyjnymi informacjami dotyczącymi nieruchomości